Loading...

Co kupić – bojler czy przepływowy ogrzewacz wody?

boiler do wody

Przy obecnych cenach mediów zastanawiamy się zwykle, jak nieco zaoszczędzić na korzystaniu z nich. Inwestorzy remontujący swoje nieruchomości czy będący dopiero na etapie ich budowy często zastanawiają się, czy wybrać tradycyjny bojler na wodę, czy może zdecydować się na elektryczny ogrzewacz wody. Warto sprawdzić, co tak naprawdę pomoże zaoszczędzić nam pieniądze.

Jedno i drugie rozwiązanie wykorzystuje do podgrzania wody użytkowej energię elektryczną. Jeśli oba urządzenia mają za zadanie dostarczyć ciepłą wodę domownikom, co jest tańsze w eksploatacji i co bardziej opłaca się zamontować?

Elektryczny bojler na wodę czy ogrzewacz wody?

Urządzenia, chociaż służące do tego samego, znacząco różnią pod względem technicznym. Bojler na wodę zajmuje sporo miejsca i najczęściej zlokalizowany jest w pobliżu pieca, w pomieszczeniu gospodarczym lub kotłowni. Bojler na wodę przede wszystkim ją magazynuje tuż po podgrzaniu, a następnie utrzymuje jej temperaturę za pomocą specjalnej budowy z grubą izolacją.

Przepływowe ogrzewacze wody elektryczne, w przeciwieństwie do bojlerów na wodę, grzeją wodę użytkową na bieżąco. Dopiero gdy odkręcisz kurek z ciepłą wodą, załączy się przepływowy ogrzewacz wody i zacznie ocieplać płynący strumień. Z tego względu wielkość elektrycznych ogrzewaczy wody jest znacznie mniejsza w porównaniu z pojemnymi bojlerami.

Ogrzewacz wody i bojler na wodę – koszty eksploatacji

Śmiało można powiedzieć, że kwestia wielkości nie jest tą najważniejszą. Koszty eksploatacji – to tak naprawdę decyduje, czy przepływowe ogrzewacze wody elektryczne są ekonomiczniejsze od bojlerów na wodę. Przy wyliczeniach trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, jak liczba osób korzystających z dostępu do wody użytkowej, ilość kranów, wielkość nieruchomości, a nawet przyzwyczajenia osób, które w domu mieszkają.

Polecane:  Wybierz swój idealny hydrofor

Przyjmując te założenia, zwykle okazuje się, że dla stosunkowo niewielkich obiektów mieszkalnych, czyli domów jednorodzinnych, przepływowe ogrzewacze wody są tańsze w użytkowaniu niż bojlery na wodę. Szczególnie warto zainstalować ogrzewacz wody, gdy w domu znajduje się jedna łazienka – np. bez wanny i jedna kuchnia.

Bojler i ogrzewacz wody – cena zakupu

Dla niektórych inwestorów znaczenie ma też cena zakupu. Cena bojlera na wodę zależy głównie od jego pojemności i marki producenta. Trzeba jednak za niego zapłacić zwykle nie mniej niż kilkaset złotych. Zakup ogrzewacza wody jest znacznie mniej obciążającą finansowo inwestycją. Dobry elektryczny ogrzewacz wody kosztuje od ok. 500 złotych wzwyż.

© Sklep Internetowy E-Hydrauliczny.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.