Jaki kocioł CO wybrać? Rodzaje pieców centralnego ogrzewania.
Centralne ogrzewanie zapewnia komfort i pomaga w zaspokojeniu podstawowych potrzeb domowników. To też niemała inwestycja dla domowego budżetu, która ma bezawaryjnie służyć przez długie lata użytkowania. Kocioł CO musi być więc dobrany odpowiednio do wybranego sposobu zasilania, warunków technicznych czy własnych preferencji. Pora poznać najpopularniejsze kotły CO.
Kocioł CO – kryteria podziału
Najprostszy podział, jakiego można dokonać w stosunku do kotłów CO, to ten ze względu na rodzaj zasilania, czyli paliwa, moc kotła oraz funkcje. Na rynku znajdziemy jedno- i dwufunkcyjne piece, np. kotły CO na gaz czy kotły CO na pellet. Nie warto przy tym ulegać stereotypowym poglądom i sprawdzić wszystkie dostępne opcje. Być może jedna z nich, w ogóle pierwotnie nie brana pod uwagę, jak np. kocioł CO na węgiel czy kocioł CO na drewno, okaże się w Twoim przypadku najbardziej ekonomiczna i wydajna.
Jednofunkcyjne kotły CO c do zasady będą pełniły funkcję jedynie ogrzewania – chyba, że dołączymy do nich zasobnik na ciepłą wodę i zawór przełączający. Jednak gdy nasz piec ma zasilać jednocześnie ogrzewanie ciepłej wody użytkowej, zazwyczaj decydujemy się na piec dwufunkcyjny.
Jeśli planujesz zakup np. kotła elektrycznego CO do nowo wybudowanego obiektu, musisz zwracać uwagę na moc pieca. Dla każdego budynku przewidziane jest prawem budowlanym świadectwo energetyczne i to zgodnie z nim należy wybierać rodzaj i sposób ogrzewania. Zazwyczaj przyjmuje się, że średniej wielkości domy, czyli ok. 120 m2, powinno wyposażyć się w kocioł o mocy 14 kW, zaś duże domy, ok. 200 m2, w kotły o mocy 23 kW. Jednak znaczenie ma tutaj również izolacyjność budynku – im lepiej jest ocieplony, tym mniejsza moc kotła jest potrzebna do uzyskania komfortu cieplnego. Dlatego jeśli mamy do czynienia z nowym, energooszczędnym domem, to przy powierzchni 200 m2 może wystarczyć już kocioł o mocy 8-12 kW.
Szczegóły wyboru kotła CO
Producenci oferują wiele możliwości – wśród nich jednak część ma znaczną przewagę funkcjonalną nad innymi. Jeśli do wyboru mamy np. kocioł CO na węgiel czy kocioł CO na pellet, zdecydowanie wygodniejszym dla użytkownika rozwiązaniem będzie piec z podajnikiem. W ten sposób zaoszczędzisz sobie ciągłego pilnowania ilości paliwa/ opału, a sam podajnik docenisz szczególnie podczas mroźnych, zimowych nocy. Wyposażenie pieca w podajnik po prostu zmniejsza do minimum obsługę kotła CO.
Ze względów ekonomicznych i coraz częściej również ekologicznych, można zauważyć trend stawiania na zeroemisyjne kotły CO. Wśród nich znajdziemy kocioł CO gazowy oraz kocioł elektryczny CO. Biorąc pod uwagę jednocześnie ogromne zainteresowanie samodzielnym pozyskiwaniem energii elektrycznej za pomocą paneli fotowoltaicznych, wybranie kotła elektrycznego CO wydaje się być całkiem rozsądne.
Równolegle dużym zainteresowaniem cieszą się kotły CO na pellet, również ekologiczne i ekonomiczne. Ostatecznie jednak rodzaj paliwa warto dopasować do możliwości, jakie się posiada w zakresie jego pozyskania.