Loading...

Jakiej mocy grzejnik do łazienki wybrać? Obliczamy moc grzejnika.

Poziomy grzejnik łazienkowy

Łazienka to najbardziej specyficzne pomieszczenie w całym domu – również ze względu na panujący w niej mikroklimat i podwyższoną wilgotność. Chociażby z tego względu grzejnik do łazienki to jeden z ważniejszych wyborów w kwestii jej wyposażenia. Tylko na jaki model postawić i na co zwracać uwagę?

Jednym z najważniejszych parametrów grzejnika do łazienki jest jego moc – w każdym przypadku musi być odpowiednio dopasowana do wielkości pomieszczenia. Jakiej mocy grzejnik wybrać do niewielkiej łazienki z kabiną prysznicową, a jaki do luksusowej łazienki z ogromną wanną? Czy wyposażenie tego pomieszczenia może wpływać na niezbędną moc grzejnika na ścianę do łazienki?

Jakiej mocy grzejnik do łazienki wybrać?

Kąpiel czy szybki prysznic w łazience powinien odbywać się w komfortowych warunkach – z tego względu właśnie w łazience panuje wyższa temperatura niż w innych pomieszczeniach. Wyższa temperatura i ogrzewanie łazienki potrzebne jest również w letnich miesiącach ze względu na niszczący wpływ podwyższonego poziomu wilgotności. Grzejnik do łazienki niweluje te problemy. Ze względu na całoroczne korzystanie z grzejnika na ścianę do łazienki, zwykle wybiera się wersje elektryczne, o niewielkim poborze mocy i niezależne od centralnego źródła ogrzewania. W takim razie jak obliczyć moc grzejnika do łazienki?

Jak obliczyć moc grzejnika do łazienki?

Pierwszym krokiem do odpowiedzi na pytanie, jak wybrać grzejnik do łazienki, jest ustalenie wysokości, szerokości oraz długości pomieszczenia. Mnożąc przez siebie te trzy wartości, otrzymasz objętość pomieszczenia, czyli objętość przestrzeni wymagającej ogrzania. Oczywiście, im większe pomieszczenie, tym wydajniejszego potrzebujesz grzejnika do łazienki i tym większa powinna być jego moc.

Polecane:  Zalety poziomych grzejników łazienkowych

Zatem jak obliczyć moc grzejnika do łazienki? To całkiem proste, choć trzeba jeszcze brać poprawkę na stopień zaizolowania domu. Im lepsza izolacja i im szczelniejszy dom, tym mniej mocy będzie musiał mieć grzejnik do łazienki. Przy dobrej izolacji od obliczeń odejmij 10%, przy kiepskiej – dodaj 15%.

Jak wybrać grzejnik do łazienki?

W obliczeniach należy uwzględnić też położenie łazienki. Jeśli jest pomieszczeniem narożnym, to do wyliczonej sumy należy dodać jeszcze kolejne 10%. Aby grzejnik do łazienki utrzymał temperaturę pomieszczenia na poziomie zalecanych 24 stopni, przyjmuje się, że na ogrzanie 1 m3 potrzebuje około 93W. Jak obliczyć moc grzejnika do łazienki? Wystarczy wartość 93W pomnożyć przez wyliczoną wcześniej objętość pomieszczenia i doliczyć/odjąć wartości związane z uwarunkowaniami dodatkowymi, o których wspomnieliśmy wyżej.

© Sklep Internetowy E-Hydrauliczny.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.