Loading...

Zasobniki ciepłej wody użytkowej

Zasobnik wody ciepłej to urządzenie, którego głównym przeznaczeniem jest magazynowanie wody na potrzeby użytkowe – do mieszkań, domów, zakładów pracy, czy gospodarstw i wszędzie tam, gdzie jest potrzebna woda. Zasobnik ciepłej wody innymi słowy jest to zbiornik, służący po przechowywania wody, podgrzanej w innym wymienniku ciepła. Urządzenie te więc współpracuje z układem centralnego ogrzewania.

Urządzenie to składa się z takich części: jak zasobnik na wodę, który jest wykonany zazwyczaj ze stali i ma kształt owalny bądź prostopadłościenny. Izolacja odgrywa tu istotną rolę, najczęstszym izolatorem jest pianka poliuretanowa, choć coraz częstszą popularnością cieszy się emalia ceramiczna, która chroni też przed korozją.

Nowoczesny zasobnik ciepłej wody

Nowoczesny zasobnik ciepłej wody użytkowej wyposażony jest w anodę magnezową lub tytanową, co zapewnia mu odpowiednią ochronę przed korozją i powstawaniem kamienia. W sprzedaży dostępne są również zasobniki ze stali szlachetnej, do których nie trzeba instalować anody ochronnej, żeby i tak idealnie spełniały swoją funkcję.

To, jaki model zasobnika wybrać, będzie uzależnione od ilości osób, które będą z niego korzystać. Przy niewielkim czerpaniu z wody, można zastosować model o pojemności od 15 do 30 litrów na osobę. Zakłada się, że dla standardowej 4 osobowej rodziny taka pojemność powinna wynosić pomiędzy 60, a 120 litrów. W razie większego zużycia przy zerowej oszczędności wody pojemność ta powinna wynosić od 120 do 240 litrów.

Pojemność zasobnika

Należy pamiętać, że przy większej pojemności zasobnika należy odpowiednio podwyższyć też jego moc. Idealnie nada się tutaj podgrzewacz wody z zasobnikiem. Moc podgrzewacza należy wtedy tak dobrać i wyskalować, aby wymierzyć odpowiednią równowagę do strat ciepła ponoszonych przez budynek. To samo tyczy się strat na instalację centralnego ogrzewania.

W przypadkach, gdy różnica pomiędzy stratami ciepła, a zapotrzebowaniem na nie jest znacząco duża, wydłuża się wtedy czas podgrzania wody do odpowiedniej temperatury. Dzieje się tak przy małych i ciepłych budynkach, a wybierany jest pojemnościowo duży zasobnik na wodę. Z tego powodu najlepiej kupować zestawy zasobnika plus kotła.

Wyliczenie dla danego domostwa

Wyliczenie, jakie będzie dla danego domostwa zapotrzebowanie na ciepłą wodę nie zależy jedynie od ilości domowników, ważne są też takie czynniki, jak liczba punktów poboru tej wody oraz ich rodzaj, czy będzie to na przykład wanna czy umywalka.

Na rynku dużą popularnością cieszą się też zasobniki wody do pieca gazowego. Takie rozwiązania dostarczają komfortu i oszczędności. Domownicy mają zapewniony szybki dostęp do ciepłej wody i przy tym też gaz jest oszczędzany.

© Sklep Internetowy E-Hydrauliczny.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.