Loading...

Hydrofory

Hydrofor to skrócona nazwa całego zestawu hydroforowego. W skład takiego zestawu hydroforowego zaliczamy zbiornik ciśnieniowy, pompę, presostat wraz z niezbędnymi zaworami. Taki hydrofor do wody służy do usprawnienia korzystania z wody poprzez utrzymywanie cały czas prawidłowego jej ciśnienia.

Co to jest hydrofor?

Hydrofor posłuży wszędzie tam, gdzie nie ma podłączenia do wodociągu (pobieramy wtedy wodę ze studni). Taki hydrofor do wody ze studni usprawni działanie całego systemu i pobieranie wody. Hydrofor sprawi, że pomimo tego, że woda pochodzi z przydomowego źródła, to w kranach będzie płynęła w sposób jednakowy, niezależnie od piętra, na którym się znajduje kran, czy odległości do pokonania.

Korzyści, jakie daje hydrofor

Główną korzyścią zamontowania hydroforu jest zachowanie stałego i jednolitego przepływu wody. Jest w stanie dodatkowo zapobiegać tego typu przypadkom jak zbyt częste włączanie i wyłączanie się pompy wodnej. Jest to korzystne, gdyż stała praca pompy mogłaby spowodować wysokie koszty i nadwyrężyć pracę całego systemu. Hydrofor można także stosować w wielu miejscach, nie tylko na użytek domowy, ale również na działce, bądź na użytek przemysłowy.

Jak właściwie dobrać hydrofor?

Przy zakupie hydroforu należy się kierować parametrami i opinią o danym sprzęcie. Z pewnością w sklepie wykwalifikowana i profesjonalna jest w stanie w tym pomóc, gdyż niewłaściwy dobór hydroforu może skutkować złą pracą systemu i w konsekwencji tym, że hydrofor nie spełni swojej roli właściwie. Zbyt mały hydrofor i tym samym pompa do hydroforu, może spowodować zbyt częste włączanie hydroforu i tym samym zbyt szybkie jego zużycie. Warto też mieć na uwadze odpowiednie atesty, które dopuszczają hydrofor do kontaktu z wodą pitną. Chodzi tu szczególnie o materiał membrany i powłokę wewnętrzną zbiornika.

Kolejną ważna kwestią przy wyborze hydroforu jest jego pojemność. Mogą mieć one pojemność od kilku do nawet 100 litrów. Można zarówno umieścić duży hydrofor w osobnym pomieszczeniu, bądź zaopatrzyć się w kompaktowy sprzęt i umieścić go dla przykładu pod zlewem w kuchni.

Na co zwrócić uwagę?

Istotną rolę odgrywa odpowiedni dobór pompy, gdyż przez pompę najpierw trafia cała woda do obiegu. Pompa do wody hydrofor może być głębinowa bądź samozasysające. Pompa zasysająca pobiera wodę z maksymalnej głębokości, jaką jest 7 metrów. Jest urządzeniem stosunkowo korzystniejszym cenowo niż pompa głębinowa, jednak wydziela sporo hałasu przy włączaniu się silnika. Jeśli chodzi o pompy głębinowe to są to urządzenia dość drogie, jednak bardziej wydajne od pomp samozasysających. Zanurzone są na stałe w systemie wodociągowym, co sprawia, że nie generują aż takiego hałasu.

© Sklep Internetowy E-Hydrauliczny.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.