Na czym polega uzdatnianie wody?
Chociaż wody mamy na co dzień pod dostatkiem, nie każda woda będzie się nadawała do spożycia – szczególnie bez przegotowania. W ostatnim czasie również moda na ekologię i przechodzenie z wody butelkowanej na tę z kranu znacznie wpłynęło na rozwój metod uzdatniania wody oraz na zakres stosowania systemów uzdatniania wody.
Samo uzdatnianie wody nie jest niczym innym, jak procesem mającym na celu jej oczyszczenie do takiego stopnia, by nadawała się do spożycia lub wykorzystania w przemyśle. W takim razie jak uzdatniać wodę do picia i na czym dokładnie poleca proces uzdatniania wody?
Uzdatnianie wody – co to za proces?
Zarówno do picia, jak i do celów przemysłowych, woda pozyskiwana jest z naturalnych źródeł – i nie zawsze są to krystalicznie czyste, górskie strumienie. W takim razie na czym polega uzdatnianie wody? Głównym powodem uzdatniania wody jest usuwanie z niej wszelkich niebezpiecznych związków oraz organizmów chorobotwórczych. Równie ważne jest nadanie wodzie odpowiednich właściwości, w tym właściwości organoleptycznych.
Jeśli chodzi o uzdatnianie wody pitnej, woda płynąca wodociągiem wymaga usunięcia przede wszystkim elementów stałych, takich jak powstające z biegiem lat osady z rdzy, ale i piasku czy mułu. To właśnie od sposobu uzdatniania wody będzie zależeć odczyn wody w kranie oraz jej mętność.
Metody uzdatniania wody
Tak naprawdę metoda uzdatniania wody jest jedna, podzielona na cztery kolejne etapy. Pierwszym i podstawowym jest jej filtrowanie mechaniczne ze wspomnianych wyżej zanieczyszczeń. Na dalszych etapach uzdatniana woda powinna zostać pozbawiona nadmiaru soli żelaza oraz manganu. Na sam koniec należałoby wodę poddać jeszcze jednemu procesowi. Ze względu na fakt występowania w Polsce twardej wody, stosuje się jej zmiękczanie. Jednym z systemów uzdatniania wody na ostatnim etapie są elektromagnetyzery, wybierane ze względu na brak wpływu na jakość czy właściwości wody.
Jak uzdatniać wodę do picia?
Najprostszym systemem uzdatniania wody w domowych warunkach jest stosowanie filtrów – świetnie zdadzą egzamin nawet filtry znajdujące się w specjalnych dzbankach. Wśród innych metod uzdatniania wody powszechnie wymienia się chociażby… domowe uzdatniacze. Przy wyborze takich urządzeń do swojego gospodarstwa domowego warto zaufać profesjonalistom i to zgodnie z ich zaleceniami wybierać sprzęt uzdatniający wodę w domu. To samo tyczy się metod uzdatniania wody pochodzącej nie z wodociągu, ale z własnej studni.